Czy wiesz, co je Twoje dziecko… ???

  Dla rodzica dzieci są najważniejsze na świecie, każdy chce swoim dzieciom zapewnić bezpieczeństwo, odpowiednio zdrowe żywienie, godne warunki życia i nauki. Nie zawsze jednak tak się dzieje, a to co najgorsze, wynika po prostu z braku świadomości i wiedzy…

  Jestem dietetykiem, więc szczególnie przyglądam się temu co jem i co jedzą inni.

  W czasie ostatnich zakupów w jednym z marketów przystanęłam przy lodówkach, gdzie znajdowały się  wędliny, parówki, pasztety itp., przez jakiś czas obserwowałam co najczęściej ludzie wrzucają do swoich koszyków.

  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się produkty wędliniarskie dla dzieci, głównie parówki. Parówki cieszą się sporym powodzeniem, jeśli chodzi o produkt ulubiony przez dzieci. Parówki są częstym dodatkiem do śniadań naszych maluchów.

  Czy wiesz co je Twoje Dziecko? www.DobreKalorie.com

  Nie mam nic przeciwko, aby dzieci raz na jakiś czas zjadły tego typu wędlinę na śniadanie, ale musi to być odpowiedni produkt, zawierający mięso, a nie składniki, które po odpowiedniej obróbce mięso tylko przypominają.

  Jeden z produktów to paróweczki z mięsem drobiowym… przecięty klient, pomyśli sobie, że będą to odpowiednie paróweczki dla maluszka, małe, drobne i na 100 % smaczne. Opakowanie też przyciąga uwagę pokazując uśmiechnięte dzieci pełne energii.

  Będąc dietetykiem wiem, że to co jest napisane na opakowaniu z przedniej strony, nie odzwierciedla tego, co się znajduje w środku.

  Oto skład paróweczek dla dzieci:

  Mięso oddzielone mechanicznie z kurcząt, woda, skórki kurcząt, mięso z kurcząt ( 5%), tłuszcz wieprzowy, białko wieprzowe, błonnik grochowy, błonnik ziemniaczany, sól, stabilizator: cytrynian sodu, wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy, substancja zagęszczająca: guma ksantanowa, przeciwutleniacze: kwas cytrynowy, kwas izoaskorbinowy, askrobinian sodu, kwas askorbinowy, barwnik: karmina, przyprawy i ich estrakty, aromaty, regulator kwasowości: octan sodu, substancja konserwująca: azotym sodu.

  Czy wiesz co je Twoje Dziecko? www.DobreKalorie.com

  Czytając ten skład niedowierzałam, że to jest produkt dla dzieci… nie sądziłam, że ktoś może tak oszukiwać rodziców, którzy kupując ten produkt przekonani są, że to jest odpowiedni, zdrowy produkt na śniadanko dla swoich milusińskich!!!  W parówce znajduje się tylko 5 % mięsa!!! , a 95% to inne substancje, skóry, chrząstki, wypełniacze!!! Wszystkie te substancje mogą bardzo negatywnie wpływać na rozwój dziecka, mogą powodować alergie.

  Po przeczytaniu składu z powyższych parówek szczerze się przeraziłam.

  Wzięłam więc do ręki kolejne opakowanie z nadzieją, że ten produkt będzie lepszy. Niestety.

  Skład paróweczek drobnych dla dzieci:

  Mięso z kurcząt ( 38%), mięso oddzielone mechanicznie z kurcząt (29%), tłuszcz wieprzowy, skórki drobiowe, woda, białko sojowe, skrobia ziemniaczana, sól spożywcza, ekstrakty przypraw, wzmacniacz smaku: E621, przecieutleniaczE300, substancja konserwująca: E250.

  Czy wiesz co je Twoje Dziecko? www.DobreKalorie.com

  Te parówki mają już więcej mięsa, ale to tylko 1/3 składu całej parówki, osobiście nie chciałabym aby moje dziecko zamiast mięsa jadło mięso mechanicznie oddzielone, tłuszcz wieprzowy, czy skrobię ziemniaczaną.

  Kolejnym produktem była szyneczka dla niejadków, tym razem był to produkt, który zawierał najwięcej mięsa.

  Skład: mięso indycze 44%, mięso wieprzowe 35%, woda jodowana, sól spożywcza, przyprawy, ekstrakty przypraw, karmel, dekstroza, barwnik: koszenila, mleczan potasu, stabilizatory: E450, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy, regulator kwasowości: mleczan potasu, substancja konserwująca: azotyn sodu.

  Czy wiesz co je Twoje Dziecko? www.DobreKalorie.com

  Wiele producentów, osób zajmujących się technologią żywienia wskazuje, że większość „E” nie jest szkodliwych dla naszego zdrowia. Jednak my jako konsumenci powinniśmy być szczególnie wrażliwi na to co kupujemy, a potem spożywamy. Nie jesteśmy w stanie pozbyć się w 100% chemii z naszej żywności, ale w miarę możliwości kupujmy produkty bardziej naturalne, nie muszą to być produkty czysto ekologiczne, ale im mniej konserwantów tym lepiej dla naszego zdrowia. W ostatnich latach dużo się spotyka osób z przeróżnymi alergiami  i schorzeniami, pamiętajmy że jesteśmy tym co jemy, a często to jedzenie ma wpływ na te przeróżne schorzenia i alergie.

  Czy wiesz, co je Twoje dziecko??? Zacznij czytać etykiety!!!

  mgr Dominika Stefankiewicz
  www.DobreKalorie.com

  Gdańsk Wrzeszcz
  C.H. Manhattan
  Lokal 353A (III p.)
  Powrót do listy
  Przewiń do góry