Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – cz. 1

  Aktywność ruchowa w ciąży ma wiele zalet. Trenerzy osobiści przedstawiają wiele argumentów, stwierdzających pozytywny wpływ regularnych ćwiczeń zarówno na organizm kobiety w ciąży jak i dziecka.

  Przede wszystkim taki wysiłek poprawi samopoczucie kobiety w ciąży, dostarczy większej ilości energii, dotleni organizm matki i maleństwa w brzuszku oraz ułatwi zasypianie.

  Badania wykazują, że w organizmie noworodków kobiet uprawiających sport występuje niższą zawartość tkanki tłuszczowej dzięki czemu dzieci te rodzą się mniejsze i w mniejszym stopniu narażone są na otyłość w przyszłości.

  Dobrze dobrane ćwiczenia fizyczne wykonywane w domu bądź pod okiem trenera osobistego wpłyną pozytywnie na stan psychiczny, zmniejszą występowanie dolegliwości ciążowych takich jak; mdłości czy zaparcia.

  Powodują rzadsze występowanie bólów kręgosłupa, obrzęku nóg czy cukrzycy ciążowej.

  Zanim jednak przystąpi się do regularnych ćwiczeń, należy skonsultować się z lekarzem czy nie ma żadnych przeciwskazań i czy ciąża rozwija się w sposób prawidłowy.

   

  BIEG W CIĄŻY

  Kobieta w ciąży nie może zapomnieć o tym, że bieganie lub spacery mają pozytywny wpływ zarówno na organizm matki, jak i jej dziecka. Nie należy martwić się, że maluszek podczas biegu będzie doznawał wstrząsów lub będzie obijał się o ścianki brzuszka. Wody płodowe w odpowiedni sposób ochronią dziecko przed wstrząsami i spełnią rolę amortyzacji.

  Podczas treningu należy pamiętać, że ciąża to nie dobry moment na bicie rekordów życiowych lecz raczej spokojne i precyzyjnie dobrane obciążenia, które nie będą zagrażały ani Tobie ani dziecku. Jeśli sama będziesz miała problemy z doborem tempa bez wątpienia pomoże Ci w tym trener osobisty. Możesz skorzysta ć także z pulsometru – wówczas tętno nie powinno być wyższe jak 140 uderzeń na minutę.

  Jeśli nadal będziesz miała wątpliwości co do tempa biegu, to pamiętaj, że podczas biegu powinnaś być w stanie swobodnie rozmawiać, będzie oznaczało to, że znajdujesz się w wysiłku tlenowym, najodpowiedniejszym dla treningu kobiety ciężarnej.

  Z czasem kobieta w ciąży(nawet trenująca) zaczyna przybierać dodatkowych kilogramów, czego konsekwencją jest pojawiający się ból pleców. W tym okresie trenerzy doradzają zrezygnować z biegu i przejść do marszu. Najczęściej sytuacja taka ma miejsce około 6 miesiąca.

  Beata Chałupka

  Twój-trener.com

  Powrót do listy
  Przewiń do góry